Pečetění fisur

Pečetění fisur je preventivní stomatologický postup, který se provádí s cílem ochránit zuby před kazem. Fisury chráníme, úsměv zachováme.
JAK TO PROBÍHÁ

Pečetění fisur obvykle probíhá několika kroky

1

Příprava

Nejprve se provede příprava na pečetění fisur. Vyčistíme zuby a zajistíme, aby povrch fisur byl čistý a suchý.
2

Aplikace kyseliny

Na povrch fisur se aplikuje speciální kyselina, která připraví zubní povrch. Tím se vytvoří drobné nerovnosti, které pomáhají materiálu lépe přilnout k zubu. Kyselina se poté opláchne a povrch se osuší.
3

Aplikace pečetícího materiálu

Po přípravě se na povrch fisury aplikuje tenká vrstva pečetícího materiálu. Může se jednat o kompozitní pryskyřici nebo jiný vhodný materiál. Tento materiál se nanáší do rýhy a tvaruje tak, aby co nejlépe vyplnil všechny nerovnosti a drážky.
4

Vytvrzení

Po aplikaci pečetícího materiálu používáme speciální světlo, které způsobí, že pečetící materiál rychle tuhne a ztvrdne. To trvá jen několik sekund. Někdy může být potřeba opakovat postup pro každou jednotlivou rýhu.
5

Kontrola a úpravy

Po vytvrzení pečetícího materiálu provedeme kontrolu, zda je pečetění správně aplikováno, aby se zajistilo správné zarovnání a skousnutí s protějším zubem nebo zuby. . Může být také provedena jakákoli potřebná úprava, abychom zajistili, že pečetění je úplné a funkční.

Indikace pro pečetění fisur:

1

Dětské zuby

Pečetění fisur se často provádí na dětských zubech, zejména na trvalých molárech, které mají hluboké rýhy a drážky. Pečetění pomáhá chránit tyto zuby před vznikem kazu, zejména u dětí, které mají obtíže s ústní hygienou.
2

Nově vyřezané zuby

Po vyřezaní nových zubů je vhodné pečetit fisury, aby se minimalizovalo riziko vzniku kazu. Nové zuby mohou mít hluboké rýhy, které jsou obtížně dostupné pro čištění a pečetění může poskytnout dodatečnou ochranu.
3

Osoby s různými typy zdravotního postižení

Některé druhy zdravotního postižení mohou zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Například u osob s mentálním postižením nebo těžkou fyzickou závislostí je péče o ústní hygienu často komplikovaná. Pečetění fisur může být účinnou prevencí proti vzniku kazu a snížení potřeby invazivních zubních zákroků.
4

Zuby s hlubokými rýhami

Pokud zuby mají přirozeně hluboké rýhy a drážky na povrchu, jsou náchylnější k hromadění plaku, potravin a bakterií. Pečetění fisur může být doporučeno k prevenci vzniku kazu v těchto obtížně dostupných oblastech.
5

Vysoké riziko vzniku kazu

U některých pacientů může být vyšší riziko vzniku kazu z důvodu jejich stravy, hygienických návyků, zubní stavby nebo genetických faktorů. Pečetění fisur může být součástí celkového preventivního plánu péče o zuby u těchto jedinců.
Prohlídka rentgenového snímku Ordinace Stomasters Věnujeme se každému pacientovi individuálně
Vyzkoušet na vlastní chrup

Přijďte do naší zubní ordinace, odejdete s úsměvem

Vítáme všechny, kteří hledají kvalitní zubní péči. S osobním přístupem se budeme plně věnovat každému jednotlivci a jeho ústnímu zdraví.